Kiedy, jak i po co wyceniać działalność gospodarczą?

Posiadanie przedsiębiorstwa związane jest z ciągłą aktywnością – inwestycjami, transakcjami, kredytami, dofinansowaniami, fuzjami. Każdy z wymienionych ruchów wymaga wiedzy o tym, ile warta jest firma, której sprawa dotyczy. Właśnie w tym celu przeprowadzana jest wycena działalności gospodarczej, czyli ustalenie jej faktycznej wartości.

Najlepszy moment na wycenę

Zwykle zakładając firmę nie planujemy od razu na przykład jej sprzedaży w krótkim czasie. Nie ma sensu wyceniać wartości biznesu, jeśli dopiero się z nim startuje, jednak warto się nad tym zastanowić po ustabilizowaniu swojej pozycji na rynku. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie moment na podjęcie kolejnej, być może kluczowej decyzji. Zdarza się też, że wycena działalności gospodarczej niezbędna jest przy zrealizowaniu prywatnych planów, takich jak przeprowadzenie rozwodu czy przy sprawach spadkowych. Reasumując, nawet jeśli nie chcemy w danej chwili podejmować żadnych kroków, warto znać cenę swojego przedsiębiorstwa.

 Dlaczego wycena firmy jest ważna?

Pozwala ona na rozsądne rozporządzanie posiadanym kapitałem, na świadomie podejmowanie decyzji oraz daje wiedzę, którą powinien mieć każdy posiadacz firmy, niezależnie od jej wielkości. Taka informacja jest też znakiem dla potencjalnych inwestorów i świadczy o stałości marki na rynku.

W jaki sposób wyceniać firmę

Istnieje na to kilka metod – majątkowa, porównawcza lub dochodowa. Każda z nich ma inne założenia i wymaga przedstawienia różnych dokumentów, dlatego to, która z nich zostanie wykorzystana, jest zawsze indywidualną kwestią. Zależnie od sposobu szacowania, pod uwagę będą brane nieosiągnięte jeszcze, planowane dochody; aktywa oraz pasywa lub znanych na rynku mnożników.

Samodzielna wycena

Wycenę można wykonać samodzielnie z pomocą służących do tego, różnorodnych narzędzi internetowych, jednak jest to dosyć ryzykowne. Jedynie żywy człowiek – księgowy czy konkretne, obsługujące nas biuro rachunkowe, znający dokładnie naszą sytuację i mający przed oczami niezbędne dokumenty, jest w stanie wykonać taką wycenę prawidłowo. Warto o tym pamiętać – wszak w grę wchodzi nasz czas, zaangażowanie oraz pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *