Dajesz drogie prezenty? Pamiętaj o podatku komunijnym

Polskie prawo podatkowe jest nieustępliwe również w przypadku naszej szczodrości względem rodziny czy osób postronnych. Niejedna osoba wpadła już w tę pułapkę, dlatego dobre biuro rachunkowe często przypomina o konieczności podliczania sum, za jakie kupuje się prezenty. Szczególnie te darowane z okazji większych uroczystości, jak na przykład pierwsza komunia święta. Już dawno wyszły z mody zegarki czy złoty, pamiątkowy łańcuszek oraz skromny obrazek z aniołem stróżem na ścianę. Dzisiaj goście przynoszą spore ilości gotówki, rowery, quady, drogie komputery osobiste czy najnowocześniejsze telefony.

Wartość ma znaczenie

Nawet jeśli nie masz założonej działalności gospodarczej, masz zobowiązania podatkowe względem państwa, w którym mieszkasz. W przypadku podatków ma znaczenie również okres, w jakim rozłożone są poszczególne prezenty. Kwota opodatkowania uzależniona jest stricte od grupy podatkowej. Warto przy tym pamiętać, że sumy podarowanych pieniędzy czy wartościowych prezentów zawsze brane są pod uwagę jako suma z pięciu ostatnich lat. Jeśli nie masz pewności, co to dokładnie znaczy ani czy podlegasz obowiązkowi odprowadzenia tak zwanego podatku komunijnego, zawsze możesz zapytać w biurze rachunkowym.

Kto musi zapłacić podatek?

Podatek komunijny będzie obowiązywał już w przypadku prezentów czy pieniędzy przekazywanych przez małżonków, dzieci, rodziców, dziadków, ale i pasierbów, synowe, zięciów czy teściów, jeśli kwota wyniesie więcej niż 9 637 złotych. Dalej mówimy o zstępnych rodzeństwa oraz o rodzeństwie w ogóle osób należących do naszej najbliższej rodziny, jednocześnie mówiąc o kwocie 7 276 złotych. Trzecią grupę stanowią wszyscy inni nabywcy i w ich przypadku kwota do opodatkowania jest zdecydowanie niższa – wynosi 4 902 złote.

Czy podatek komunijny to konieczność?

Na szczęście nie – jeśli tylko fakt otrzymania darowizny czy pieniędzy – przelanych na konto, a więc udokumentowanych – zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego w terminie nie dłuższym niż pół roku. Jeśli gotówka trafiła do nas bezpośrednio – z pominięciem banku czy poczty, podatek naliczany jest automatycznie i konieczne jest jego zapłacenie.