Hodowla owczarków niemieckich – charakterystyka rasy

Owczarki niemieckie długowłose należą do psów pasterskich i obrończych. Głównym ich zadaniem było przede wszystkim pilnowanie zwierząt, a także pilnowanie dobytku i gospodarstw. W czasie wojny były wykorzystywane jako psy gończe, sanitarne, obronne i wartownicze. Niestety zdarzały się przypadki wykorzystywania ich do podkładania bomb. Owczarki niemieckie są wiernymi, czujnymi psami, są łatwe do tresury. Bardzo lubią towarzystwo swoich właścicieli, nie lubią przebywać samotnie.

W jaki sposób myśli pies?

Psy nie posiadają zdolności abstrakcyjnego myślenia, nie potrafią odróżnić dobra od zła, można je tylko wyuczyć co wolno robić a co nie. Owczarki niemieckie długowłose potrzebują stałej opieki ze strony swojego pana, pozostawione same sobie mogą zacząć przejawiać zachowania agresywne lub popaść w nerwicę. Tak więc bardzo ważne są dobre relacje właściciel-pies.

Wychowanie naszego pupila

Owczarki niemieckie długowłose są inteligentne, jednak właściwe wychowanie jest kluczem do prawidłowego zachowania. Hodowla owczarków niemieckich wiąże się również z wychowaniem. Oczywiście nie chodzi tutaj o zaawansowaną tresurę tylko naukę prawidłowego zachowania wobec domowników, gości i danych sytuacji, które mogą wystąpić na co dzień. Jest to proces kształtujący w psie posłuszeństwo. Jeśli podstawowe zasady nie zostaną wpojone, należy liczyć się z różnymi konsekwencjami. Może np. podczas spacerów uciekać, niszczyć rzeczy w mieszkaniu, czy niewłaściwie zachowywać się wobec przychodzących gości. Tak więc warto poświęcić mu czas, by polepszyć jego funkcjonowanie w najbliższym otoczeniu.