Podstawowe komendy w wychowaniu psa

Tytułowe komendy to nie żadna tam tresura, na którą oczywiście przyjdzie czas w odpowiednim momencie, ale po prostu polecenia, dzięki którym możemy być pewni odpowiedniego zachowania psa w każdym miejscu, w którym się z nim znajdziemy. Może być to przecież ulica, inny dom, ale też nasz, gdy przychodzą goście, a już tym bardziej gabinet weterynaryjny.

Zacznijmy od imienia

Decydując się na zakup psa, w tym wypadku któregoś z owczarków niemieckich długowłosych od pierwszych chwil, w których mamy z nim styczność, musimy zwracać się do niego po imieniu. Chcemy nauczyć go podstawowych komend, które mają posłużyć jako podłoże do dalszego szkolenia, poprzedzanie poleceń imieniem psa jest koniecznością. Nie mówimy więc „Piesku, chodź tu kochany”, a „Astra, do nogi”.

Owczarki niemieckie szczeniaki – czy uczyć komend?

Podstawowe komendy, do których należą: siad, leżeć, do nogi, zostań powinny być wprowadzane, jak najszybciej jest to możliwe. To znaczy, że po zakupie psa rasy owczarków niemieckich z hodowli po jego zaadaptowaniu się w nowym otoczeniu zaczynamy proces dobrego wychowania.

  1. Siad” – najprostsza komenda wydawana, aby pies usiadł w miejscu, w którym obecnie się znajduje. W tym celu możemy użyć zabawki przesuwanej nad głową tak, by pies usiadł.
  1. Leżeć” – komenda wydawana po komendzie siad. Zabawkę obniżamy na wysokość podłogi.
  1. Do nogi” – psa na smyczy powierzamy drugiej osobie. Odchodzimy i wydajemy komendę, a pomocnik puszcza w tym czasie smycz.
  1. Zostań” – tę komendę wydajemy leżącemu lub siedzącemu psu. Po czym odchodzimy. Po prawidłowym wykonaniu zadania, psa oczywiście nagradzamy.