Trochę o historii, wyglądzie i zachowaniu owczarków niemieckich długowłosych

Wzorzec owczarka ogłoszony w 1981 roku obejmuje trzy odmiany. Należą do nich szorstkowłosa, krótkowłosa oraz długowłosa, której poświęcamy tu najwięcej uwagi. To właśnie wzorzec tej odmiany owczarków niemieckich długowłosych w sierpniu 2010 roku został zatwierdzony przez FCI, a co za tym idzie, nadano mu status odrębnej odmiany łącznie z prawami wystawowymi oraz hodowlanymi. Nie zamęczając już historią, przejdźmy do wyglądu oraz i zachowania.

Owczarki niemieckie szczeniaki oraz dorosłe osobniki

Wygląd młodych owczarków jest zdecydowanie inny od wyglądu dorosłych osobników. Choć podobieństw jest wiele, różnic równie sporo. Szczególną z nich są oklapnięte uszy oraz włosy, które zdecydowanie nie przypominają sierści dorosłych psów. Długowłose owczarki mierzą od 65 do 70 cm wysokości w kłębie. Suki są oczywiście mniejsze. Mierzą od 58 do 64 cm. Najczęściej występującymi rodzajami umaszczenia są: czarne podpalane czarne z rudym, brązowym, płowym podpalaniem, żelaziste, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste.

Zachowanie owczarków zasługuje na uznanie

Nie da się ukryć, że owczarek niemiecki długowłosy z rzetelnej hodowli to idealny pies policyjny, stróżujący, ratowniczy, obronny, ale też dla rodziny. Na szczególną uwagę zasługuje jego odwaga, lojalność oraz bezgraniczne przywiązanie do właściciela. Z racji, że to psy pełne energii i temperamentu potrzebują swobody i ruchu. Już od praktycznie pierwszych chwil w domu wymagają dyscypliny. Wówczas możemy mieć 100% pewność co do posiadania ułożonego psa.