Gdzie powinien mieszkać szczeniak?

Owczarki niemieckie szczeniaki – gdzie powinny mieszkać?

Wszystkie zwierzęta, nawet takie jak owczarki niemieckie szczeniaki powinny w pierwszych tygodniach swojego życia przede wszystkim przebywać w pobliżu swojej mamy. Jest to dla nich najbezpieczniejsze środowisko, jedyne, jakie znają i w jakim są w stanie się poruszać. Przez pierwsze tygodnie to ona wraz z rodzeństwem będzie stanowiła cały ich świat. Miejsce, w jakim przebywają owczarki niemieckie długowłose powinno być odizolowane od czynników zewnętrznych, dobrze, jeżeli psy znajdują się w ciepłym i suchym miejscu.

Co dalej ?

Na dalszym etapie rozwoju szczeniaka nadal powinien mieć on kontakt ze swoją mamą oraz rówieśnikami, ale powinien mieć możliwość zwiedzania i eksplorowania najbliższego otoczenia. Jeśli trzymamy szczeniaki w domu, powinniśmy dać im możliwość swobodnego poruszania się po nim, zwiedzania, wąchania zakamarków. Jest to bardzo ważny etap dla każdego z tych maluchów. Obecność mamy może być powoli ograniczana, a samego psa można brać na ręce.

Pieski dorastają

Kiedy nasze szczeniaki dorastają, może zaczynać oswajać je ze światem zewnętrznym. Nie tylko małe owczarki niemieckie długowłose są bardzo ciekawymi świata osobnikami. Zapoznanie ich z przyrodą i światem zewnętrznym jest nieodzownym i bardzo ważnym elementem rozwoju każdej żywej istoty. Większość psów tej rasy jest w swoim dorosłym życiu trzymana na podwórkach ze względu na swoje gabaryty.